Zdrowe przekąski, czyli co powinno się znaleźć w lunchboxie dziecka

 Zdrowe przekąski, czyli co powinno się znaleźć w lunchboxie dziecka

Przygotowanie dziecięcego lunchboxa, wcale nie musi spędzać rodzicom snu z powiek! Chociaż oczywiście musimy zastanowić się, co dać dziecku do szkoły, aby jego zawartość nie tylko była na tyle atrakcyjna by dziecko chciało ją zjeść, ale również na tyle zdrowa i bogata w cenne składniki odżywcze, abyśmy byli usatysfakcjonowani, że nasze dziecko spożywa pełnowartościowe produkty w swojej codziennej diecie. Dziecko często obserwuje rówieśników w szkole, a więc wie, co oni przynoszą — najczęściej są to słodycze, gazowane napoje oraz słone przekąski, dlatego może okazać się, że nie skusi się na przygotowaną kanapkę, lecz pobiegnie w czasie przerwy po batonika czy chrupki. A właśnie takich sytuacji za wszelką cenę pragniemy uniknąć! Jak tego dokonać?

Zdrowa dieta od małego

Im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko, że zdrowe jedzenie jest dobre dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, tym łatwiej będzie nam wprowadzić do jego codziennej diety pełnowartościowe produkty. Dziecko, które od małego będzie miało podawaną ciecierzycę, tofu, a także warzywa przywyknie do nich i łatwiej w późniejszym czasie będzie dla niego wypracować zdrowe nawyki żywieniowe. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko z dnia na dzień, bez wcześniejszego przygotowania, zaczęło jeść “zdrowo”, możesz mieć nieco pod górkę, ponieważ dziecko nie będzie zaznajomione z pakowanymi przez Ciebie do lunchboxa smakami, które mogą się wydać dla niego mniej atrakcyjne od słodyczy i chipsów.

Spraw, aby zdrowe jedzenie było ciekawe i atrakcyjne!

Jeżeli chcesz, aby pakowane przez Ciebie lunchboxy dla dziecka wygrały z niezdrowymi przekąskami ze szkolnego sklepiku, musisz sprawić, aby przygotowane jedzenie nie było nudne czy obciachowe. Pamiętaj jednak, żeby nie stawiać poprzeczki zbyt wysoko, ponieważ jeżeli dasz dziecku do szkoły wykwintną sałatkę z warzywami i orzechami, oczywiście będzie to zdrowe jedzenie, jednakże spożycie takiego dania w szkole będzie dla niego problematyczne — dziecko powinno mieć w lunchboxie dania, które będzie mogło spożyć szybko, nawet podczas krótkiej przerwy. Dania pakowane dziecku do lunchboxa powinny być lekkie, a zarazem pożywne.

Edukacja na temat żywienia

Od małego warto dziecko edukować na temat zdrowego żywienia, dzięki czemu dziecko widząc w swoim lunchboxie poszczególne produkty nie będzie zdziwione, lecz z dumą będzie mogło również edukować swoich kolegów i koleżanki na temat jego zawartości. Do lunchboxa dziecka warto wprowadzić owoce i warzywa, które są cennym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, a także kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, które poprawiają sprawność umysłu i zwiększają naszą koncentrację, a także pozytywnie wpłyną na przyswajanie wiedzy przez dziecko.

Wprowadź zdrowe przekąski!

Jak szybko zrobić zdrowy, a zarazem fajny lunchbox? Kluczem do takiego lunchboxa jest jego odpowiednia kompozycja. Na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania lunchboxa? Przede wszystkim na jego zapach, który powinien przyciągać dziecko do zjedzenia zawartości opakowania tuż po jego otworzeniu — produkty w nim znajdujące się powinny wytrzymać kilka godzin bez konieczności ich przechowywania w lodówce. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest temperatura — dzieci nie mają możliwości podgrzania lunchboxa, dlatego należy przygotowywać dania, które będą świetnie smakowały na zimno. Kolejną zasadą, której należy się trzymać, jest oryginalność! Jeżeli codziennie będziesz dawać dziecku to samo danie, w końcu jedzenie stanie się nieatrakcyjne i zostanie chętnie zamienione na batonika czy inne niezdrowe przekąski. Ciekawym dodatkiem do każdego lunchboxa będą owoce liofilizowane czy warzywa liofilizowane, które swoją teksturą przypominają chrupiące chipsy, natomiast w smaku przepyszne owoce i warzywa, które w procesie liofilizacji nie straciły cennych właściwości i składników mineralnych.