Przesilenie wiosenne, a może brak energii po zimie… Co zrobić by odzyskać siłę na wiosnę?

Tegoroczna zima wyjątkowo, dopisała, a co więcej mamy właśnie klasyczne przedwiośnie.

Nasze babcie nazywały je przednówkiem, czyli czasem kiedy pustoszeją spiżarnie, a my z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych pąków na drzewach, zieleni na łąkach oraz czekamy by poczuć smak wiosennych nowalijek rzodkiewki, sałaty, czy chrupiącej marchewki. Niestety, za oknem, mamy niestabilną pogodę, cierpimy na brak sezonowych warzyw i owoców, a do tego wielu z nas odczuwa senność, osłabienie, obniżenie nastroju, problemy ze skupieniem uwagi oraz zwiększoną częstość występowania infekcji wirusowych. Stan, w którym się znajdujemy bywa potocznie nazywany syndromem wiosennego zmęczenia lub przesilenia. Największe nasilenie objawów przesilenia wiosennego odczuwany od pierwszych dnia marca do początku kwietnia. Cały okres trwa kilka tygodni i kończy się wraz z nadejściem wiosny i słonecznej pogody. 

To jak nie dać się wiosennemu spadkowi formy lub jak z nim walczyć, kiedy nas dopadnie?

Szczegóły poniżej! 

Co na przesilenie wiosenne?

Żeby przetrwać czas przesilenia wiosennego i braku energii po zimie, skorzystaj z kilku wskazówek:

Pamiętaj o codziennej dawce ruchu.

Nastrój poprawi nam codzienna dawka ruchu, która może być banalnie prosta. Niezależnie od pory roku, spacer zawsze się sprawdza i jest najłatwiejszym sposobem na zapewnienie sobie codziennej aktywności fizycznej, która sprzyja wytwarzaniu endorfin i dobremu samopoczuciu. Jak to zrobić w codziennej gonitwie? Wyjdź z domu 10 minut wcześniej, jeśli możesz idź do pracy pieszo, jeśli nie wysiądź dwa przystanki wcześniej. Zabierz dziecko na poszukiwanie pierwszych śladów wiosny. Ze spacerowania można też zrobić rodzinny rytuał, a dodatkową korzyścią będzie kontakt z przyrodą i wspólnie spędzony czas. Jeżeli w trakcie spaceru poczujecie ochotę na „małe, co nie co”, śmiało sięgnijcie po przekąski z liofilizowanych owoców i warzyw w poręcznych 10g opakowaniach – możecie je chrupać bez wyrzutów sumienia.

Zadbaj o wartościową zdrową i zbilansowaną dietę.

Dobrze odżywiony i nawodniony organizm lepiej funkcjonuje. Spożywaj lekkie posiłki, obfitujące w warzywa oraz dwie porcje owoców dziennie. W tym czasie, kiedy większość tych ze sklepowych półek wyrosła, dzięki licznym, chemicznym dodatkom, korzystaj z mrożonek i liofilizowanych owoców i warzyw. Były one zebrane w sezonie naturalnego występowania, a dzięki procesowi liofilizacji, który polega na ich suszeniu w obniżonej temperaturze, zachowały większość wartości odżywczych, smak, kolor i zapach.  

Pij wodę, najlepiej niegazowaną. 

Woda wpływa na cały nasz organizm! Zbyt małe spożycie wody może objawiać się poczuciem zmęczenia, brakiem koncentracji i uwagi, sennością, a nawet może doprowadzić do pogorszonej pracy narządów wewnętrznych. Dlatego wypijaj dziennie minimum 1,5 litra wody, najlepiej niegazowanej.

Zadbaj o zdrowy sen i odpowiedni poziom relaksu.

Główną przyczyną przesilenia wiosennego są skoki temperatury oraz niedostateczna ilość światła słonecznego w okresie zimowym. Zmienna pogoda, wiatry, wpływają na złe samopoczucie. Dbaj o siebie, zapewnij sobie przynajmniej 8-godzinny sen, a kiedy czujesz napływający stres – zrelaksuj się. Sam/-a wiesz, które Twoje małe rytuały sprawdzają się najlepiej! Kąpiel, seans filmowy, domowe SPA, ulubiona książka, trening, medytacja…..?

Uzupełnij zapasy witaminy D i C.

Kiedy brakuje słońca, a wokół szarogęszą się wirusy należy koniecznie zadbać o odpowiednią ilość witaminy C oraz D w diecie. Warto więc sięgnąć po ich suplementację, rzecz jasna naturalną, bo ta wpływa najlepiej na nasz organizm. Aby się wzmocnić i uzupełnić zapasy witaminy D i C, pij wartościowe koktajle owocowo-warzywne, na przykład, jak ten z aronią i czarną porzeczką.

Spraw sobie kulinarną przyjemność.

Spraw by w Twojej kuchni zapachniało latem, którego tak nie możesz się doczekać. Pyszny, zdrowy chlebek z liofilizowanymi truskawkami na pewno poprawi Ci nastrój i przyniesie piękne wspomnienia z najcieplejszych dni wakacji. Przepis znajdziecie tutaj:  https://lovelonglife.pl/store/?p=1290

Podsumowanie

Przedwiośnie nie musi być czasem, w którym deszczowe chmury wypełniają nasze dni. Ten okres warto poświęcić na troskę o siebie.

Napiszcie nam, jakie Wy macie pomysły na walkę z wiosennym brakiem energii!

Dodaj komentarz