Czy można jeść po 18-tej?

Czy można jeść po 18-tej?

Faktów i mitów na temat zdrowego odżywiania jest sporo. Szczególnie można się o tym przekonać, gdy planujesz zrzucić kilka dodatkowych kilogramów i poszukujesz cennych rad oraz informacji dotyczących wprowadzenia zdrowych nawyków do swojego codziennego życia. Z internetowych źródeł dowiesz się także, że spożywanie jedzenia po godzinie 18-tej jest zakazane. Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów żywieniowych, który może zapewnić Ci odwrotny efekt od zamierzonego, ponieważ Twój organizm będzie zmęczony wprowadzeniem takich zasad. Co powinno się jeść po godzinie 18-tej?

Kilka słów o zasadach zdrowego odżywiania…


Podstawą zdrowia każdego człowieka jest zbilansowana oraz zróżnicowana dieta — jest ona niezależnym czynnikiem od Twojego celu treningowego. Przede wszystkim na talerzu powinno być kolorowo, dlatego warto sięgać po sezonowe owoce i warzywa lub zdrowe przekąski, jakimi są warzywa liofilizowane, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się smakiem ulubionych posiłków nawet poza sezonem. Kluczem do zdrowej i efektywnej diety jest regularne spożywanie posiłków. Dietetycy zalecają, aby spożywać posiłki kolejno co 3 lub 4 godziny, dzięki czemu uchronimy się przed głodem. W taki sposób uchronimy się przed niekontrolowanymi napadami głodu, podczas których potrafimy zjeść więcej, niż gdybyśmy jedli regularnie.

Jedzenie posiłków po 18-tej, czyli kiedy zjeść ostatni posiłek dnia


Oczywiście nadmierne objadanie się po godzinie 18-tej nie jest wskazane, jednakże wcale nie oznacza to, że powinieneś kłaść się do łóżka głodny. Jedna z podstawowych zasad zdrowego odżywiania mówi, że nasz ostatni posiłek w ciągu dnia powinien mieć miejsce do dwóch godzin przed snem, dzięki czemu dajemy naszemu organizmowi możliwość strawienia pokarmu, co pozwoli nam na spokojny i niezakłócony niczym sen. Zjedzenie posiłku bezpośrednio przed spaniem może doprowadzić do tego, że podczas snu nasz organizm będzie próbował przetrawić pokarm, co uniemożliwi ciału odpowiednią regenerację i może wpłynąć na samopoczucie.

Jakimi zasadami zdrowego odżywiania warto się kierować?


• jedz regularne posiłki co 3 lub 4 godziny,
• wprowadź warzywa i owoce w stosunku 3:1,
• zmniejsz spożywanie soli i zastąp ją ziołami,
• pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie,
• zrezygnuj z papierosów i alkoholu,
• lekkostrawny posiłek spożywaj ok. 2 godzin przed snem.

Co warto jeść po godzinie 18-tej?


Jak już wiemy posiłek po godzinie 18-tej powinien być daniem lekkostrawnym, które nasz organizm będzie mógł strawić, zanim udamy się do łóżka na nocny wypoczynek. Jaki posiłek będzie dla nas idealny? Musisz pamiętać, że nie powinien być on bogaty w węglowodany, ponieważ nie będziesz miał jak ich spożytkować, a zostaną one z tobą pod postacią tłuszczu, co skutecznie udaremni Ci zrzucenie dodatkowych kilogramów. Wieczorny posiłek powinien składać się przede wszystkim z produktów pełnoziarnistych, białka oraz tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście zawsze doskonałym pomysłem będzie sałatka lub przekąski liofilizowane, które dostarczą twojemu organizmowi cennych witamin i minerałów.